Bugun...
Yerel yönetimler üzerine


Recep Okuyucu Batman'da Neler Oluyor?
aha
 
 

Her Mahalleye Belediye Eğitim Semt Evleri Kurulmalıdır

 

Belediyeler her mahalleye belediye eğitim semt evleri kurmalıdırlar. Bu eğitim semt evlerinde okuma yazma bilmeyenlere ücretsiz kurslar verilmeli, yetişkinlere dışarıdan diploma alma fırsatı için eğitim kursları düzenlenmeli, mesleki eğitim kursları verilmeli ve ücretsiz internet servisi verilmelidir. Belediyeler yaşam boyu öğrenme ilkesinden hareketle ücretsiz ve yörenin şartlarına uygun halk oyunları, müzik, resim, heykel ve bilgisayar kursları açmalıdırlar. Bu eğitim semt evlerinde ayrıca tiyatro, toplantı, konser, düğün, gösteri ve müsamereler için çok amaçlı salonlar da olmalıdır. Ödüllü proje yarışmaları düzenlenerek kadınlar ve öğrenciler eğitime teşvik edilmelidirler.

 

Belediyeler Okuma Alışkanlığını da Artırabilirler

 

Belediyeler yapacakları çalışmalarla okuma alışkanlığını da artırabilirler. Belediyeler gezici kütüphaneler kurabilirler, evlere ücretsiz kitap hizmeti verebilirler, halkımızı okumak istediği kitaplarla buluşturabilirler. Müzeyle eğitim ilkesi gereği müzeleri geliştirerek halkın kullanımına açabilirler. Genel eğitimin vazgeçilmez bir unsuru olan beden eğitimi için her mahalleye spor tesisleri kurarak kentlinin bedensel ve sosyal gelişimine katkıda bulunabilirler. Ayrıca çocuk, kadın ve yaşlılar bu tesislerden ücretsiz yararlanabilmelidirler.

 

Belediyeler Okullarla Daha Yakın Temasta Olmalıdırlar

 

Bilim adamlarının ve sanatkarların kentle ilgili tüm araştırmalarına daha fazla destek vermesi gereken belediyeler, ayrıca okullarla daha yakın temas içinde olmalıdırlar. Belediyeler okullara onarım (boya-badana), mühendislik, bahçe düzenlemesi, kitap, kırtasiye gibi konularda daha fazla yardım etmelidirler. Belediyeler kuracakları gençlik ve kültür merkezlerinde sempozyum, konferans, panel ve söyleşi gibi eğitim etkinlikleri düzenleyebilirler. Kendi işini kendi kentinde kuran müteşebbis gençler desteklenmeli, psikolojik danışma merkezleri, çalışan kadınlar için anaokulları açılmalı ve okullara temizlik, bakım konularında daha fazla destek olunmalıdır.

 

Belediyeler, Kadınlarımızı ve Genç Kızlarımızı da Eğitmeli

 

Belediyeler tüm hizmetlerinde kadınlarımıza ve genç kızlarımıza öncelik vermelidirler. Kadınlarımıza ücretsiz meslek edindirme, analık, çocuk bakımı, yemek, el işleri kursları açılmalıdır. Yoksul ailelerin çocuklarına öğrenimlerinin her kademesinde karşılıksız eğitim bursları verilmelidir. Belediyeler öğrencilerin eğitim, burs ve beslenme sorunlarının kalıcı biçimde çözülebilmesi adına işler yapabilirler. Başarılı öğrencilere yurt dışında eğitim imkanları sunabilirler. Üniversiteli gençlerimiz için belediye yurtları açılmalıdır, yoksul ailelerin çocuklarını ücretsiz barındırmalıdırlar. Böylelikle çocuklarımız ne idiği belirsiz yapıların yurtlarında kalmak zorunda kalmazlar. Öğrenciler ve yoksul halk için çamaşırhaneler açılmalıdır. Öğrencilere ders dışı zamanlarda eğitimlerini de destekleyen ücretli işler verilmelidir. Öğrenciler için yaz okulları açılmalı, onların bedensel ve düşünsel yeteneklerinin gelişmesi desteklenmelidir. Belediyeler genç araştırmacılara yurt içinde veya yurt dışında burslar vermelidirler.

 

Belediye  Eğitim Merkezleri Kurulmalıdır

 

Okul idareleri ve muhtarlıklar tarafından belirlenen öğrenciler arasında yapılacak bir seviye tespit sınavıyla başarılı ve fakir öğrenciler belirlenmelidir. Eğitimdeki fırsat eşitsizliğini gidermek ve yoksul başarılı öğrencileri okutabilmek adına belediye eğitim merkezleri kurulmalıdır. Bu önceliği eğitim olan sosyal bir proje olmalıdır. Belediye  eğitim merkezleri öğrencilerin en iyi nitelikli eğitim alabilecekleri şekilde tasarlanmalıdır. Buralarda eğitim kurumu, aile ve öğrenci diyalogu en üst düzeyde tutulmalıdır. Konferans salonları, etüt sınıfları, bilgisayar sınıfları, kantini, rehberlik servisi vs ile tam bir eğitim yaşam merkezi olmalıdır buralar.

 

Belediyeler istedikten sonra bölge halkının da desteğini alarak eğitim için pek çok şey yapabilirler.Bu yazı 503 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI