Bugun...
BİR KADIN YALNIZ SEYAHAT EDEBİLİR Mİ?


ERŞAD TAN
batmankenthaber.com
 
 

 

 

            Yalnızlık denince ilk akla gelen soru nedir sizce? Bu soruya cevap verebilmek için yalnız kaldık mı acaba sorusu da aklımıza takılabilir. Belki de bazı durumlarda dünyanın en kötü olumsuz durumu olabilir yalnızlık…

           

            Şüphesiz insanlar istediği zaman özgürce yalnız kalabilmesi ve hatta istediği zaman kalabalığın içine dâhil olabilmesi… Dolayısıyla yalnızlık kelimesini anlam olarak çoğaltabiliriz. Örneğin stresten kurtulmak, korkulardan uzaklaşmak, yüzleşmek istediklerin kaçmak gibi tanımları yapabilmekte mümkün… Ancak bazı durumlarda da yalnız kalmak isteyenlerin aksine yalnız kalmaktan korkan insanlarda var. Bu durumda işin açıkçası insanları üzer ve daha ağır travma geçirmesine neden olabilir.

 

            Konunun başlığına dönecek olursak bir kadın güvenlik riski yaşamadan yalnız seyahat edebilir mi? Hatta bir kadın cinsiyet ayrımcılığı yaşamadan ne tür tepkiler alıyorlar? Bu çerçevede “bir kadın yalnız seyahat edebilir mi? konusuna odaklanıp konu başlığını değerlendireceğiz.

           

            Değişen sosyal yaşantılar yalnız seyahat etme kavramını turizmin vazgeçilmez parçası haline getirmiştir. Çok sayıda insan tatillerini tek başına yapma tercihinde bulunmaktadır. Yalnız seyahat eden insanlar tatilleri esnasında farklı kişilerle tanışsalar da temelde tek başlarına seyahat etmektedirler.

           

            Değişen sosyal yaşantılara istinaden kadın gezginlerde yalnız seyahat etme özgürlüğü giderek artmaktadır. Çünkü kadınlar, “ev kadını”, “iş kadını”, “anne” gibi kavramlardan uzaklaşarak tek başına seyahat etme fırsatını oluşturmaktadırlar. Bazı ülkelerde kadınlar gezileri esnasında oluşacak riskleri göz önünde bulundururken, bazı ülkelerde de risk ve korku kavramlarını göz önünde bulundurmaktadır. Ancak bazı kadınlarda da özgürlük, sosyallik, yalnız seyahat etme duyguları gittikçe güçlenmektedir. Maalesef bazı mekânlarda da oluşan erkek şiddeti psikolojik olarak kadın gezginleri orayı ziyaret etme konusunda tereddütte bırakmaktadır.

 

            Risk ve korku kavramlarına değinecek olursak, yalnız seyahat edecek kadınlar üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısıyla yalnız seyahat eden kadınlar bazı turizm mekânlarında cinsel tacize maruza kalmaktadırlar. Bu durum duygusal travma ve yalnız seyahat etmek isteyen kadınları da olumsuz etkilemektedir.

 

            Son olarak cinsiyete dayalı riskler oluştuğundan kadınların yalnız seyahat etmelerini olumsuz etkilediği görülmektedir. Fakat tüm risklere rağmen bazı kadınlar yalnız seyahat etme özgürlüğünü kısıtlamamaktadır. Sevgilerle.Bu yazı 160 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI